Jump to content

Cel mai bun ulei pentru CDI?

9 răspunsuri la acest topic

MGZ

Fan Mercedes

• Members
  • PipPipPipPip
  • 191 posts
  • LocationBacau
Care este in opinia voastra cel mai bun ulei pentru CDI ? Presimt un schimb de ulei in curand si as vrea sa incep cu dreptul.
Posted Image

mircea13

Fan Mercedes

• Members
  • PipPipPipPip
  • 156 posts
  • LocationSibiu
  • Masina:W 202 , break , an fabr. 1996 , motor 111921
Fiecare cu parerea lui.Unii ar zice Mobil 1 , sau Castrol. Dar se spune ca astea au cele mai mari sanse sa fie contrafacute. De asemenea se spune ca Valvoline , Liqui Moly sau Aral , sunt totusi originale.
Din toti acesti producatori fiecare are unul destinat sa respecte norma fiecarui motor Mb. Si mai conteaza si nr. de km. ai motorului. Eu personal as merge pe Liqui Moly.
Aici ai site-ul importatorului.
http://www.limorom.ro/

paul1983

Moderator

• Moderators
  • 1,511 posts
  • LocationSibiu
  • Masina:-Mercedes Benz E 220 CDI
Eu am in motor CASTROL EDGE TURBODIESEL 5W40,merge foarte bine motorul cu el,eu de cand a adus-o in tara numai pe castrol am mers,faci cum crezi,dar sa sti un lucru,motorul tau poate nu o sa mearga la fel de bine cu castrol sau mobil sau alte tipuri de ulei.Eu zic sa mergi in continuare pe acelasi ulei,daca nu ti-a consumat de la un schimb la altul si daca nu-ti face galagie,cum crezi.

Posted Image

bogdann

Nou venit

• Members
  • Pip
  • 9 posts
Shel helix 5w-30. 229.3 fara filtru de particule.229.51 filtru particule.

paul1983

Moderator

• Moderators
  • 1,511 posts
  • LocationSibiu

bogdann said:

Shel helix 5w-30. 229.3 fara filtru de particule.229.51 filtru particule.

Shell Helix am avut si eu la fiecare schimb dincolo,problema e ca la noi nu mai gasesti asa ceva,din pacate.

Posted Image

ovi

Nou venit

• Members
  • Pip
  • 1 posts
  • Masina:c200
cel mai bun e cel care nu e contrafacut si evident conform recomandarilor MB...http://bevo.mercedes...51&suchbegriff=
alt link http://www.nexttechn....us/mb/oil.html
si o idee despre preturi
http://www.opieoils....es+benz#results

tovarasultau

Membru Junior

• Members
  • PipPip
  • 48 posts
  • LocationBucuresti
  • Masina:Mercedes Benz 190E ,motor 2000 cmc,122Hp,an 1983
Am folosit Selenia HPX pe timp de vara (20w50 mineral) excelent ,insa nu merge iarna.
Am folosit de asemenea Mobil 1 Extended Life 10w60 (bun pt orice anotimp ) luat direct de la importator .Motoru a mers brici.
Acum ca e foame am pus 10w40 mineral de la Lukoil (alt sunet si parca suna mai pronuntzat bataia in lant).
Hai succes!

paul1983

Moderator

• Moderators
  • 1,511 posts
  • LocationSibiu
Nu am vrut sa mai deschid alt topic legat de ulei dar trebuie sa-l schimb si stau in dubii intre 3 tipuri de ulei(Castrol,Mobil1 si Liqui Molly)tin sa precizez ca in motor este Castrol TurboDiesel Edge.De la Castrol se potriveste dupa specificatia gasita pe calculator ca ar fi bun Magnatecul nu Edge-ul,am sunat si in Germania si mi s-a recomandat Mobil1ESP FORUMLA 5W30,acum ce se intampla,si cei de la Liqui au scos un ulei foarte bun pentru Mercedes si Bmw si din cate stiu e chiar singura firma ce mai este original si care nu-i umblat la el,mai mult de aia as opta pentru Liqui,ca de restul o gramada de povesti am auzit de aia si stau in dubii pe care sa merg,pana la urma nu mai bag nimic :)).Sugestii ceva?

Posted Image

mercedesfan

Fan Mercedes

• Members
  • PipPipPipPip
  • 151 posts
Aral . E "Made in Germany".

SEBASTIAN77

Membru Junior

• Members
  • PipPip
  • 42 posts
  • Masina:Mercedes Benz E 200 CDI
Eu unul folosesc Mobil 1, 10w40, si schimb uleiul la fiecare 10000 km, masina se comporta bine, nu consuma gram de ulei, de la schimb la schimb nu complectez nimic si pe joja e tot sus.
Toate cele bune.
Sunt un om pe daca nu ai ajuns sa-l cunosti, inseamna ca ai pierdut ceva in viata!

2 utilizatori citesc acest topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users