Warning: Illegal string offset 'html' in /home/benzforu/public_html/cache/skin_cache/cacheid_4/skin_topic.php on line 917
Smart Forfour...dezamagire ! - BenzForum.ro - Club Forum Mercedes-Benz Romania

Jump to content

Smart Forfour...dezamagire !

13 răspunsuri la acest topic

rommy20005

Fan Mercedes

• Members
  • PipPipPipPip
  • 160 posts
  • LocationBucuresti
  • Masina:Smart 44 1.5 cdi si Vw transporter T4 1.9TD.
De o saptamana am intrat in posesia a unui Smart Forfour 1.5 CDI din 2005.
O mare porcarie de masina din punct de vedere mecanic. M-a facut sa imi aduc aminte cu nostalgie de Oltcit. Vreau sa spun ca si Oltcit-ul se repara mai usor decat un Smart.
De condus e o masina buna...raspunde destul de bine la comenzi si FOARTE incapatoare cu multe giubushlucuri prin ea.
Cateva exemple: ca sa schimbi un claxon trebuie sa desfaci tot botul masinii cu tot cu aripi care sunt dintr-un plastic foarte prost, Ca sa dai aripile jos trebuie mai ntai sa dai jos pragurile...
Ca sa schimbi becul de far...lafel, desfaci tot botul masinii.
Distanta dintre busonul de umplere al cutiei de viteze si caroserie e de 2cm si bineinteles cu fatza catre caroserie...are motorul tansversal.
Daca se ard becurile in bord...trebuie inlocuit ca sunt leduri dinacelea mici cositoarite pe cablaj..
Geamurile la usile spate sunt din plexic.
Aripile fata sunt legate de masca fata prin cleme de tabla ca cele de la farul de cobra, w126...daca o atingi in bot sar toate
Orice vrei sa faci la motor trebuie sa desfaci tot botul masinii + capota si toata partea dinspre parbriz.
Ca si consum...legendele de 5-6% in orash OHA...Consuma 8.5% in orash la motor de 1.5 CDI in 3 pistoane si 50 kw. cutie in 6 trepte.

Exelero

Senior

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 373 posts
Ca şi o consolare: cam ăsta este prezentul si mai ales viitorul, mai devreme sau mai târziu toţi ne vom confrunta cu aceste probleme. :-
Deocamdată unii dintre noi, voit sau nu, doar mai amânăm întâlnirea cu "noul".

Să te bucuri de maşinuţă
Posted Image

rommy20005

Fan Mercedes

• Members
  • PipPipPipPip
  • 160 posts
  • LocationBucuresti

View PostExelero, on 22 January 2012 - 07:11 PM, said:

Ca şi o consolare: cam ăsta este prezentul si mai ales viitorul, mai devreme sau mai târziu toţi ne vom confrunta cu aceste probleme. :-
Deocamdată unii dintre noi, voit sau nu, doar mai amânăm întâlnirea cu "noul".

Să te bucuri de maşinuţă

Nu vreau sa apuc sa ma bucur prea mult de ea....sper sa se bucure altcineva si cat mai repede.

Mai m-am lovit si eu de ''noul'' asta dar asta e chiar exagerata. Fratele meu are Smart Fortwo...un singur exemplu spune tot despre constructia masinii. Ca sa schimbi termostatul trebuie sa dai jos motorul . Ca sa dai jos motorul trebuie sa dai toata puntea spate cu tot cu juguri.....Si inca una, baia de ulei de la fortwo nu are buson de golire....

Exelero

Senior

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 373 posts
Atunci sa te bucuri de masinuta de doua ori, pe principiul:
- de masina te bucuri de doua ori, cand o cumperi si cand o vinzi. :-BD
Posted Image

dj_rzn

Administrator

• Administrators
  • 1,222 posts
  • LocationIasi
  • Masina:Mercedes C220 CDI W203, BMW 525D E60
Chestie cu consumul personal nu o cred, am un prieten care a avut una identica timp de 2 ani si avea in oras consum de 7% maxim, si e si logic. La 2.2 CDI am 8.5% in oras.
BenzForum.ro - Comunitatea pasionatilor de Mercedes-Benz din Romania

Regulament Forum | Ultimele stiri

Exelero

Senior

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 373 posts

View Postdj_rzn, on 22 January 2012 - 09:10 PM, said:

Chestie cu consumul personal nu o cred, am un prieten care a avut una identica timp de 2 ani si avea in oras consum de 7% maxim, si e si logic. La 2.2 CDI am 8.5% in oras.

Depinde si cat de "violent" conduci.
Spre exemplu balena mea in oras consuma intre 16% si 25%, depinde de mine si "starea" mea.
Posted Image

rommy20005

Fan Mercedes

• Members
  • PipPipPipPip
  • 160 posts
  • LocationBucuresti
E diferenta mare.....3 pistoane ! Matizul nu e renumit la consum? Tot 3 pistoane si consuma aproape 10%. Eu am consum de 8-8.5 la mers normal nu alergata. Probabil vara in orash mai liber si sa nu depasesti 2000rot/min o consuma 7%.

ElCid

Senior

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 523 posts
  • LocationTimisoara
  • Masina:-Mercedes w124 200 D
Ce te poti astepta de la o masina facuta in colaborare cu niste ceasornicari! Eu nu consider ca facand parte din ,,familia'' Mercedes, nici Smart-ul, dar nici clasele A si B. Un Mercedes trebuie sa fie comod in mers, mare si neaparat cu motor longitudinal si tractiune spate ( sau integrala ). Smart, A si B au fost create din motive de a concura in cadrul unor nise de piata. Daca A si B pot fi simpatice si folositoare in oras, fiind preferatele doamnelor, Smart-ul in schimb e un fel de ruleta ruseasca prin trafic, datorita slabei protectii asigurate pasagerilor. Nu ma gandesc la un accident intre un Smart si un W126, ci doar la unul intre un Smart si o motocicleta mai ,,teapana''. Spun asta dupa ce am vazut ce a patit o Dacie, de la un Nipru. Si Dacia avea tabla nu plastic ieftin. Cat despre consum, W124-ul meu merge linistit cu 7% in oras si e mult mai mare si mai greu decat Smart.
,,Das Beste Oder Nichts'' Gottlieb Wilhelm Daimler.

rommy20005

Fan Mercedes

• Members
  • PipPipPipPip
  • 160 posts
  • LocationBucuresti
Din punctul de vedere al sigurantei nu am ce zice. E o cusca bine facuta si foarte rezistenta la impact. De restul masinii....sa mearga economia mondiala.

http://www.youtube.c...h?v=ju6t-yyoU8s

http://www.youtube.c...h?v=FP6A0x-lV5c

paunionutz

Moderator

• Moderators
  • 403 posts
  • LocationBucuresti
  • Masina:-Mercedes w201, 2.0 benzina + GPL
Smartul este o masina foarte rezistenta. Mult mai rezistenta decat se asteapta multi. Ia priviti http://www.youtube.c...h?v=8RAN4gTtc4s si un Smart vs E classe http://www.youtube.c...h?v=ueafSvK9T-M
Cat despre desfacut pe la ea.... no comment. Sa schimbi un bec, mucesti o ora. Desfaci toata fata ca sa poti scoate un far...
Mercedes 190,2.0 carburatie,GPL
Volvo S60,2.4 i

emiliachitu

Membru Junior

• Members
  • PipPip
  • 33 posts

View Postpaunionutz, on 24 January 2012 - 06:01 PM, said:

Smartul este o masina foarte rezistenta. Mult mai rezistenta decat se asteapta multi. Ia priviti http://www.youtube.c...h?v=8RAN4gTtc4s si un Smart vs E classe http://www.youtube.c...h?v=ueafSvK9T-M
Cat despre desfacut pe la ea.... no comment. Sa schimbi un bec, mucesti o ora. Desfaci toata fata ca sa poti scoate un far...

S-a facut praf mititelul.. Cat despre smart, nu prea am ce sa spun. Am mers o singura data, in dreapta si ma simteam ca la mine in debara. Nu as da banii pe el.

mady

Nou venit

• Members
  • Pip
  • 6 posts
Am auzit pe cineva spunand despre Smart ca este o cutie de chibrituri. Ii dau dreptate!

BlueEyes01

Nou venit

• Members
  • Pip
  • 9 posts
  • Masina:mercedes A Class
Este o masina mica..dar asta nu inseamna ca nu iti poti face treaba cu ea prin oras;) este ideala si mai ales pentru o femeie

benzmans

Membru Junior

• Members
  • PipPip
  • 27 posts
  • LocationBucuresti
  • Masina:Opel Corsa
Este o masina buuna, dar cum spune rommy2005 ca sa schimbi ceva la ea trebuie sa dai jos aproape tot si sa schimbi cu totul, nu doar piesa respectiva, in unele cazuri...ma gandeam sa imi iau si eu un model dar m-am razgandit dupa ce ma consultasem cu cineva care se pricepea ;)
Vand ieftin iPhone 5 putin zgariat, pe negru, detalii PM

1 utilizatori citesc acest topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users